Psikoteknik Cihazı Nedir?

Psikoteknik Cihazı Nedir?

Öncelikle psikoteknik cihazını açıklamadan önce psikoteknik ile ilgili birkaç bilgi vermek gerekebilir. Psikoteknik ticari amaçlı insan ve eşya taşıyacak şoförlerin trafikteki göz, el ve ayak uyumunun yanı sıra kişinin hızlılığını da ölçen bir test sistemidir. Burada ki asıl amaç ticari iş yapacak bu şoförlerin bu testler ile ruhsal ve fiziksel durumlarını ölçmek oduğu gibi bu sayede trafikteki diğer sürücülerin ve yayaların güvenliği de amaçlanmaktadır. Çünkü bu testlerden geçemeyen kişiler etrafındaki herkesi tehlikeye atabilme potansiyeline sahiptir. 

Psikoteknik cihazına gelecek olursak da bahsedilen tüm bu konuları test etmemize yarayan cihazdır. Bu cihaz bir simülasyon cihazıdır. Daha önce ehliyet alan herkesin trafikte sürüş eğitimine çıkmadan sürücü kurslarında kullandığı simülasyon direksiyon eğitimi gibi düşünülebilir. Yine benzeri bir simülasyon cihazıyla ticari iş yapan şoförlerin trafikteki ruhsal ve fiziksel kapasitesini ölçmeye yarayan bu cihaz ayrıca zihinsel ve psikomotor becerileri ölçmektedir. Tesler ortalama 60 dk. sürmektedir adayın hızına ve kapasitesine göre değişkenlik göstermektedir. Test sonucu hakkında ayrıntılı raporlama ve yazıcı çıktısı alınabilmektedir. 

Güvenli sürücü davranışlarını, alışkanlıklarını ve kişilik özelliklerini de ölçmeye imkan tanıyan bu cihaz Ölçüm gücünü arttırmaya yönelik olarak bütün ctepkilerin direksiyon ve pedallar aracılığıyla verilmesini sağlamıştır. Yazılı ve sesli yönlendirmelerle kullanım kolaylığı sağlanmıştır. Beşevler psikoteknik olarak tüm bu imkanları sizlere sunmaktayız. Bahsedilen cihazın tüm bu özellikleri ile psikoteknik belgesinin usülünce ve doğru bir şekilde uygulanması amaçlanmıştır. Çünkü trafikte yapılacak en ufak hata sadece bizlerin değil etrafımızdaki diğer sürücüleri ve yayaları da tehlikeye atmaktayız. O yüzden tüm bu aşamalarda hiçbir hataya müsaade etmeden sizlere doğru bir hizmet vermekteyiz.
 

  • Psikoteknik Testleri
  • Psikoteknik Belgesi
  • Psikoteknik Test Cihazları
  • Psikoteknik Konusunda Uzman
  • Psikoteknik Değerlendirme Merkezi
  • Psikoteknik Mevzuatlarına Hakim
Psikoteknik Cihazı Nedir?